Polish Czech English German Italian Russian

See other templatesOpolska E-szkoła

Home

Artykuły

Kocham Cię Polsko

8Wzruszająco, sentymentalnie i radośnie- tak właśnie zainaugurowali to wyjątkowe Święto Niepodległości (już 99 rocznicę!) Uczniowie, Nauczyciele i wszyscy mili Goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością w czwartkowe przedpołudnie. W niezwykłą atmosferę wspomnień wprowadził nas - naszym narodowym polonezem – Zespół Pieśni i Tańca Otmuchów z Miejskiego Domu Kultury.

Miło było ujrzeć wśród tańczących uczniów nasze licealistki (Roksanę, Lilianę, Mariję, Oksanę i Hannę), które w tym roku przyjechały do nas z Ukrainy. Projekcja filmu animowanego o krótkiej historii Polski przypomniała wszystkim obecnym o ważnych- bolesnych, ale i radosnych momentach naszej ojczyzny, komentarz do filmu prezentował Mateusz Wojda, a konferansjerkami były Julka Bukartyk i Martyna Wydra. Jednak prawdziwa przygoda z historią rozpoczęła się, gdy na scenie usłyszeliśmy „Bogurodzicę” w wykonaniu księdza Tomasza. Cała uroczystość opierała się bowiem na muzycznej wędrówce po kartach historii. Formuła koncertu została wzbogacona rozśpiewanymi nauczycielami Zespołu Szkół w Otmuchowie, którzy wystąpili w chórze i w partiach solowych obok naszych szkolnych talentów- Kacpra Treli, Mateusza Maciuszka, Mateusza Cichockiego, Kornelii Treli ze szkoły średniej oraz gimnazjalistów: Karoliny Chmiel- debiutującej na scenie szkolnej, a także doskonale nam już znanemu chórkowi, w skład którego wchodzą: Emilka, Magda i Marta, Ola, Marysia, Rozalia i Karolina. Wspomnieniami cofnęliśmy się do czasów zniewolenia, gdy z wszystkich piersi popłynęła „Rota”, a Kacper przejmująco zinterpretował wiersz A. Asnyka „Miejcie nadzieję!” Owacje zebrał także duet nauczycieli: pani Ewa Wąsowicz i pan Grzegorz Trela w piosence „Przybyli ułani”, a później solowe wykonania Oli Wróblewskiej („Białe róże”), Karoliny Chmiel („Rapsod o Lisie Kuli”). Wielu wzruszeń dostarczyło nam wojenne wspomnienie muzyczne pana Wiesława Bukartyka („Wojenko, wojenko”), pani Luizy Nowakowskiej („Deszcz jesienny”). Aż nogi zrywały się do marszu, a ręce do klaskania przy piosenkach w wykonaniu Mateusza Maciuszka z towarzyszeniem zespołu uczniów i nauczycieli („Piechota”) i Kornelii Treli w brawurowym wykonaniu piosenki „Tchnienie wolności”. Podziwialiśmy także rozśpiewane: Martę i Rozalię w „Dziewczynie z granatem” oraz Magdę              w „Kolędzie warszawskiej”. Ksiądz Tomasz niemal wywołał u nas łzy wzruszenia pięknym wykonaniem pieśni „Matko o twarzy jak polska ziemia czarnej”, podobnie Kacper z ojcem, panem Grzegorzem Trelą,                               w piosence solidarnościowej J. Kaczmarskiego „Mury” i Mateusz Cichocki w muzycznym wierszu „Biały krzyż”. Piękną recytacją uraczyła nas także Karolina Suchan- prezentując własny patriotyczny wiersz „Bez tytułu” oraz pani Marzena Zychowicz z chórkiem uczniowskim wykonując fragment utworu z repertuaru Anny German „Moja ojczyzna”. Finał koncertu był niezwykle radosny, gdyż wszyscy występujący wykonali entuzjastycznie piosenkę „Kocham Cię, Polsko”- przy rytmicznych oklaskach widowni. W czasie koncertu akompaniowali uczniowie: Kacper Trela na pianinie, akordeonie i gitarze, Patryk Lato na gitarze, Krzysztof Zarzycki na gitarze, Filip Bartkiewicz na perkusji oraz odpowiedzialna za stronę muzyczną pani Bronisława Kozubek- Trela. Za część historyczną odpowiadała pani Marzena Zychowicz. Dziękujemy za wspaniały koncert. W takim ważnym dla nas dniu mieliśmy nie tylko lekcję radosnego patriotyzmu, ale także nasz miejski „Mam talent!”

 

       
       
   

 

 

Adres ePUAP

/UMOtmuchow/SkrytkaESP

Covid

covid

Kanał YT

 

yb1

Najnowsze filmiki z uroczystości szkolnych na kanale YouTube

1. Dni Otwarte

2. Zakonczenie klas maturalnych

Szkolne Koło PCK

Szkolne Koło PCK

Wolny moduł

Native RTL Support

Sport szkolny

Easy to start

Free business joomla templates