Polish Czech English German Italian Russian

See other templatesOpolska E-szkoła

Home

Artykuły

Tobie Polsko !!!

k1Kacper Trela, uczeń klasy maturalnej Zespołu Szkół w Otmuchowie, w dniu 11 listopada 2017 roku zdobył Grand Prix XXII Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Olszance, którego patronami honorowymi są: Wojewoda Opolski, Marszałek Województwa Opolskiego , Wójt Gminy Olszanka.

Eliminacje do tego festiwalu odbyły się 22 października w Szkole Podstawowej w Olszance. Do konkursu zgłosiło się ponad 60 podmiotów wykonawczych w różnym wieku - soliści, zespoły i chóry. Przesłuchania trwały cały dzień, wykonawcy prezentowali po dwa utwory: oprócz dowolnie wybranej pieśni patriotycznej trzeba było wykonać pieśń z kresów wschodnich (Kacper zaśpiewał pieśni „Matko o k2twarzy czarnej” z akompaniamentem fortepianu i „Marsz Sybiraków” z towarzyszeniem akordeonu). Kolejnym etapem festiwalu było wyłonienie przez jury laureatów konkursu, wśród których - jak się okazało po kilku dniach - znalazł się też Kacper. Koncert finałowy z wybranymi przez jury utworami (tym razem po jednej piosence) odbył się w kościele parafialnym w Pogorzeli, gdzie po rozdaniu nagród wszystkim laureatom odbył się koncert i zarazem konkurs o Grand Prix.

Tegoroczne 4 osobowe jury, składające się z nauczycieli szkól muzycznych zostało uzupełnione o pana Pawła Golca (lidera zespołu Golec uOrkiestra ) i pana Janusza Ireneusza Wójcika (doradca marszałka województwa opolskiego). Obaj podczas ogłaszania werdyktu bardzo dobitnie podkreślili, że trudno wybrać spośród tak różnorodnego zestawu wykonawców tego najlepszego. Jednakże solidny warsztat muzyczny, walory głosowe, talent i poruszanie do głębi słuchaczy to najważniejsze atuty artysty. Ważny jest też dobór utworu a także to, że niewielu wykonawców śpiewa i jednocześnie akompaniuje sobie podczas prezentacji. Tu nastąpiło wprowadzenie pana Janusza Wójcika, które miało zasugerować zgromadzonej widowni zdobywcę Grand Prix XXII Festiwalu. Otóż przedstawił on historię obrazu częstochowskiej Madonny. W końcu padło nazwisko i tytuł utworu: „MATKO O TWARZY JAK POLSKA ZIEMIA CZARNEJ…” nagrodę otrzymuje uczeń Zespołu Szkół w Otmuchowie Kacper Trela. Zgromadzeni w kościele uczestnicy i widzowie werdykt przyjęli z aplauzem i pełną akceptacją co było kolejnym dowodem na to, że nasz Kacper na tą nagrodę zasłużył.

Festiwal zakończył się biesiadą z udziałem wszystkich wykonawców - przy kolacji     i wspólnymk3 śpiewaniu pieśni patriotycznych w świetlicy wiejskiej w Pogorzeli. Kacper miał wtedy też możliwość porozmawiania z członkami jury, którzy stwierdzili, że podczas obrad jednogłośnie uznali zwycięstwo Kacpra. Oprócz dyplomów, kwiatów i bardzo cennych nagród Kacper zdobył też autograf z dedykacją od pana Pawła Golca.

Obie miejscowości (Olszanka i Pogorzela) od 22 lat czynnie włączają się w organizację tego przedsięwzięcia i zadziwiają sprawnością organizacji, zdobytymi funduszami i logistyką działań na tak szeroką skalę..

Kanał YT

NEW splat red

yb1

Najnowsze filmiki z uroczystości szkolnych na kanale YouTube

1. Dni Otwarte

2. Zakonczenie klas maturalnych

Szkolne Koło PCK

Szkolne Koło PCK

Wolny moduł

Native RTL Support

Sport szkolny

Easy to start

Free business joomla templates